„Pożegnanie klas trzecich – czy ukończenie szkoły jest czymś więcej niż tylko wręczeniem świadectwa?”

Dużymi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego 2010/2011 (22 czerwca br.) Będziemy żegnać kolejny rocznik trzecioklasistów, którzy po raz ostatni zbiorą się w murach naszego gimnazjum, a zaraz po jego opuszczeniu staną się już absolwentami. W taki oto sposób zakończą kolejny etap swojego życia, wkraczając w fazę, kiedy dorosłość przybliży się do nich nieubłaganie. Jak zawsze, taka perspektywa: jednych przeraża, innych cieszy; jedni nie chcą o niej myśleć, inni nie mogą się jej doczekać. Nadejdzie także ostateczny wybór szkoły ponadgimnazjalnej, który będzie miał istotny wpływ na dalszą naukę, a w dużym stopniu również na nasz przyszły zawód. Dlatego właśnie do dnia wystawienia ocen, każdy trzecioklasista musi dosłownie stanąć na głowie, aby jego oceny na świadectwie (ostatnim i najważniejszym świadectwie w gimnazjum) były tymi, które w pełni go usatysfakcjonują i zapewnią miejsce w wymarzonej szkole.

Ale wracając do tytułu – sam aspekt żegnania klas trzecich, zdaje się być ciekawym zjawiskiem, począwszy od trzecioklasistów z nauczania zintegrowanego, a skończywszy na abiturientach. Każdy z nich zamyka jakiś rozdział w swoim młodym życiu.

Wzbudza on również spore emocje u uczniów klas młodszych, którzy czasami woleliby się zamienić z nimi miejscami i którzy starają się zrobić wszystko, aby jak najlepiej pożegnać swoje starsze koleżanki i kolegów. W skład całego aktu pożegnania klas trzecich wchodzi oczywiście wręczanie świadectw, nagród dla najlepszych uczniów za szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach oraz upominków za wyróżniające się działania gimnazjalistów. Nie mniej ważna jest również część artystyczna, podczas której popis swoich umiejętności mogą dać właśnie wspomnieni wyżej drugoklasiści. W naszym gimnazjum coroczną tradycją stało się nagradzanie przyszłych absolwentów w odpowiednio zaplanowanych kategoriach. Osoby wyróżniano już za styl, ubiór, zachowanie czy zdolności.

W minionym roku pożegnanie przebiegało pod hasłem „Fantazjały” i obejmowało najbardziej charakterystyczne postaci z kreskówek i filmów animowanych, które szczególnie utkwiły w pamięci pokoleniu nastolatków. Co będzie w tym roku? Czy szykuje się coś podobnego a może coś absolutnie z innej beczki? Nikt nie chce uchylić rąbka tajemnicy.. A więc wychodzi na to, że przekonamy się o tym dopiero za miesiąc. Oby organizatorom nie zabrakło pomysłów!

Każdemu trzecioklasiście, kończącemu w tym roku nasze gimnazjum, życzę, aby mógł poświęcić swoje życie pasjom, robić tylko to, co będzie mu sprawiało przyjemność, aby nigdy nie musiał czynić niczego wbrew swojej woli i zawsze myślał pozytywnie!

Zawsze trzeba wiedzieć, kiedy kończy się jakiś etap w życiu. Jeśli uparcie chcemy w nim trwać dłużej niż to konieczne, tracimy radość i sens tego, co przed nami.

Paulo Coelho

Autorka: Martyna Dziakowicz