Dzień Edukacji Narodowej (popularnie zwany Dniem Nauczyciela) to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego obchodzone corocznie w dniu 14 października. Święto upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej (1773 r.), która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce jak i w całej Europie.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszym gimnazjum odbyły się w piątek, 13 października 2017. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Nicole Malesa (2b), przywitała nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów, po czym zaprosiła na przedstawienie.

Uroczystość składała się z kilku części. Pierwszą stanowiło przedstawienie opisujące z przymrużeniem oka szkolną rzeczywistość widzianą oczami nauczycieli. Scenka z pokoju nauczycielskiego została wzbogacona piosenkami w wykonaniu Pauliny Gregorczyk. Następnie Natalia Szuchnik i Wiktor Smoleń, w imieniu uczniów, odpytali nauczycieli wszystkich przedmiotów, zadając im nieco trudne i kłopotliwe pytania, np. czy z wielbłąda może być równy gość lub dlaczego po suchej zaprawie jesteśmy mokrzy?

Ostatnia część spotkania to tradycyjne Gimnazjały, czyli nagrody dla nauczycieli w różnych kategoriach. Nominacji i wyboru dokonali uczniowie w ogólnoszkolnym głosowaniu.

Tym razem Gimnazjały rozdano w czterech kategoriach:

 • Całolekcyjny Monitoring – nominowani pan Piotr Farej, pani Beata Kilińska i  pani Katarzyna Cabanek. Wygrana i świetnie wykonane pierniczkowe oczy przypadły p. Katarzynie Cabanek.
 • Najlepszy Kalkulator – ten tytuł otrzymał pan Krzysztof Banaś, pozostali nominowani to pan Mirosław Drzał i pan Piotr Farej.
 • Top Model – zwyciężczynią została pani Ewelina Ciepła, mimo że miała silną konkurencją w osobach panów Piotra Fareja i Dariusza Dołhania.
 • Ulubieniec – typowani byli pani Marta Borowicz-Stawicka, pan Krzysztof Banaś i pan Piotr Farej. Większość uczniów głosowała za naszym geografem.

Na zakończenie przewodnicząca SU podziękowała nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie oraz złożyła serdeczne życzenia. Przedstawiciele uczniów obdarowali nauczycieli i pracowników szkoły symbolicznymi upominkami.

Bardzo dziękujemy uczniom za zaangażowanie w organizację obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

 • Nasi szkolni aktorzy to: Monika Wojciechowska 3b, Natalia Szuchnik 3a, Nicole Malesa 2b, Aleksandra Rajca 2b, Zuzanna Dubina 2b, Julia Kacprzak 2a, Wiktor Smoleń 2b.
 • Śpiew – Paulina Gregorczyk 2b.
 • Świetne pierniki-nagrody – Zuzia Dubina.
 • Prezentacja – Ola Rajca.
 • Plakaty na dekorację – Wiktoria Woźny 3a, Natalia Jursza 3a.
 • Dyplomy dla nauczycieli – Wiktoria Górecka 2a.
 • Przygotowanie sali – Samorząd Uczniowski

Święto Edukacji Narodowej to również okazja do podziękowania pedagogom za ich pracę. Brązowym Krzyżem Zasługi za pracę w oświacie uhonorowana została pani Marzanna Wołoch. Medalem Srebrnym za długą służbę odznaczone zostały panie Dorota Filipek oraz Ada Talarska. Nagrodę Burmistrza otrzymały: p. Katarzyna Cabanek i p. Marzanna Wołoch. Za trud i pracę w minionym roku szkolnym Nagrodę Dyrektora z podziękowaniem otrzymali: p. Marta Borowicz-Stawicka, p. Beata Kilińska, p. Grażyna Koropczuk, p .Elżbieta Lenik, p. Magdalena Morawska-Boczanowska, p .Ada Talarska, p. Krzysztof Banaś, p. Dariusz Dołhań, p. Mirosław Drzał, p. Jolanta Kuska, p. Marian Okopniuk, p. Zofia Sobczak, p. Alicja Szerel, p. Katarzyna Zawada.