Dnia 31 stycznia 2018 już po raz 14 w naszym gimnazjum zagościli uczniowie klas szóstych wszystkich świebodzickich szkół podstawowych, by przybliżyć sobie wiedzę z chemii i fizyki drogą eksperymentu. Przyszli na Festiwal Nauki organizowany przez p. Elżbietę Lenik i p. Katarzynę Cabanek oraz Klub Młodego Odkrywcy działający od początku istnienia naszego gimnazjum.

Impreza ta zgromadziła 45 uczniów z naszej szkoły, którzy demonstrowali swoim młodszym kolegom ok. 60 doświadczeń fizycznych i chemicznych. Festiwal rozpoczął się tradycyjnie od pokazu wybranych doświadczeń, które prezentowały Zuzanna Dubina, Aleksandra Rajca, Julia Kacprzak, Paulina Ptak, a naukowo tłumaczyła Natalia Szuchnik.

Następnie każdy przybyły mógł samodzielnie wykonać doświadczenie, słuchając przy tym naukowego wytłumaczenia zjawiska. Po sali latały samoloty napędzane wyrzucanym z butelki powietrzem i wirujące kubki wyrzucane jak z procy przez baloniki , słychać było głośne dźwięki piszczałek zrobionych z rurek do picia, wokół roznosiła się woń denaturatu z płonącej chusteczki lub wciąganego do butelki jajka. Chłopcy zainteresowani byli obwodami i przepływem prądu, próbowali swoich sił z elektromagnesami lub latającą piłeczką, patrzyli jak można wykonać chemiczne piwo. Dziewczęta oblegały stanowisko, gdzie wykonywane były maski, sprawdzały, jak trudno pisać, gdy obraz odbija się w lustrze, obserwowały piruet nietypowych „bączków” lub z wirujących kolorowych krążków uzyskiwały białą barwę. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też maszyna elektrostatyczna, zwłaszcza gdy okazało się, że jej typowe działanie można zmodyfikować i przez połączonych ze sobą uczniów przepływa lekki prąd. Inwencja uczniów objęła również inne stanowiska, np. rura od odkurzacza posłużyła za działo do wystrzeliwania piłeczek pingpongowych.

Naszymi gośćmi byli: pani Zofia Marek (radna miasta), pani Urszula Kruczek (przedstawiciel ZNP) oraz zastępca Burmistrza Miasta Świebodzice pan Krystian Wołoszyn.