To już 10 raz spotkaliśmy się w rocznicę nadania naszemu gimnazjum imienia Sybiraków. Rocznica ta zbiega się z państwowymi obchodami stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W grudniu ubiegłego roku pożegnaliśmy na zawsze przyjaciela naszej szkoły, zawsze obecnego na szkolnych uroczystościach poświęconych Patronowi – pana Juliana Lecha – zesłańca na Sybir, wojskowego w stopniu majora, który przeszedł wraz z I Dywizją im. Tadeusza Kościuszki szlak bojowy do Berlina. Jego pamięć uczciliśmy minutą ciszy. Pięknie o życiu pana Juliana Lecha mówili pan burmistrz Bogdan Kożuchowicz, pan dyrektor szkoły Waldemar Grochowski oraz pan Zbigniew Zaniewski – jego przyjaciel, również Sybirak.

Staraniem wielu wspaniałych osób otrzymaliśmy imię niebanalne – imię Sybiraków. Nie sposób nie wymienić pana Stanisława Sznajdera, panią Małgorzatę Schabowską – wieloletnią dyrektor naszej szkoły, którą dzisiaj serdecznie witaliśmy. Kultywując tradycje związane z Dniem Patrona i podtrzymując pamięć o tamtych, jakże trudnych czasach, uczniowie naszej szkoły w dniu 24 maja przedstawili spektakl poetycki wykorzystujący wiersze Mariana Jonkajtysa – sybirackiego poety.

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz miasta: pan burmistrz Bogdan Kożuchowicz, pan Krystian Wołoszyn, pani Zofia Choińska, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych w Świebodzicach wraz z przedstawicielami uczniów, pani Agnieszka Gielata – dyrektor MDK, przedstawicielka ZNP pani Urszula Kruczek, rodzice i dziadkowie biorących w przedstawieniu uczniów oraz nasi najważniejsi goście –  Sybiracy, panowie: Władysław Bielak, Alek Daszkiewicz i Zbigniew Zaniewski.

Uczniów do przedstawienia przygotowały autorki scenariuszapanie Ada Talarska i Marzanna Skrzynik. Scenografię i opracowanie muzyczne przygotowała pani Katarzyna Cabanek. Nasi aktorzy to: Zuzanna Dubina, Aleksandra Rajca, Paulina Gregorczyk, Wiktor Smoleń, Tomasz Smykowski, Konrad Gdański, Tomasz Andrzejewski, Seweryn Aletorowicz, Adam Bydłowski, Agnieszka Głód, Ada Rachwał, Wojciech Melańczuk.