IV Świdnicka Noc z Biologią w II LO

Już po raz czwarty grupka uczniów klas drugich z naszej szkoły pojechała do II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, by wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez studentów i doktorantów wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tym razem wzięliśmy udział w 5 zajęciach, a każdy uczestnik mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Pierwsze zajęcia prowadziła dietetyczka, która uczuliła nas na skład kupowanych produktów. Pamiętajcie – im krótsza lista składników produktu – tym lepiej. Jeśli lista się wydłuża produkt jest coraz mniej zdrowy. Oczywiście była mowa o syropie glukozowo-fruktozowym, nadmiernych ilościach cukru w Coli, czy też o E – związkach. Wyszliśmy z zajęć nieco zestresowani, mając w głowie listę produktów, których nie powinniśmy jeść.

Po wejściu na kolejne zajęcia ujrzeliśmy wyłożone na stole ludzkie kości – okazało się, że prawdziwe, pochodzące z wykopalisk ze średniowiecza. Pani przypomniała nam budowę całego ludzkiego szkieletu, ale tym razem nie mieliśmy przed sobą modelu, tylko mogliśmy wziąć do ręki np. czaszkę kobiety i porównać ją z czaszką mężczyzny, czy odróżnić miednicę kobiety od męskiej. Poza tym okazało się, że po przekrojeniu kości autentycznie widać istotę gąbczastą, a rozróżnienie żeber właściwych stanowi trudność nawet dla antropologów.

Następny wykład prowadził doktorant specjalizujący się w nietoperzach. Bardzo ciekawie opowiadał o ich zwyczajach, obalając mity o rzekomym wplątywaniu we włosy i wypijaniu ludzkiej krwi (nietoperze wampiry grasują na szczęście w Ameryce Południowej). Pod koniec spotkania, kiedy już pooglądaliśmy zakurzony okaz nietoperza i jego wypreparowany szkielet, czekała nas miła niespodzianka. Z pudełka wyjrzały na nas oczka borowca brunatnego i uczniowie mieli okazję po raz pierwszy z bliska przyjrzeć się żywemu zwierzakowi. Nietoperz był trochę zestresowany ilością ludzi, ale dzięki detektorowi dźwięków mogliśmy usłyszeć jak cicho popiskuje i przyglądaliśmy się jak ze smakiem zjada larwy owadów.

O 19.00 rozpoczęły się zajęcia opowiadające o strukturze ludzkiego mózgu. Myśleliśmy, że czeka nas jakaś prezentacja multimedialna, a tu ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu, ujrzeliśmy prawdziwe ludzkie mózgi. Każdy z nas mógł wziąć do ręki ten niezwykły narząd, pooglądać go z zewnątrz i w przekroju oraz posłuchać, jak on działa. Było tylko jedno ale… nie wolno nam było robić zdjęć ze względu na szacunek do zmarłych, których mózgi oglądaliśmy.

Na koniec posłuchaliśmy opowieści o tym, jak rozmnażają się rośliny. Jeśli ktoś myśli, że to nuda – jest w błędzie. Strategie zapylania u wielu gatunków roślin są niesamowite.

Dziękuję uczniom za udział w zajęciach. Zapraszam w przyszłym roku 🙂

Katarzyna Cabanek