W dniach 28, 29 i 30 maja 2018 roku uczniowie klas drugich (2a i 2b) wraz z wychowawcami – p. Dariuszem Dołhaniem i p. Krzysztofem Banasiem – wzięli udział w szkolnej wycieczce na Podhale i w Tatry. Uczestnikami wycieczki było także 13 osób z klas trzecich.

W pierwszym dniu po przyjeździe do Zakopanego wraz z sympatycznym panem przewodnikiem tatrzańskim ruszyliśmy pod Giewont wzdłuż malowniczej Doliny Strążyskiej. Dolina Strążyska jest niemal całkowicie zalesiona, a jej stoki urozmaicają liczne dolomitowe skały. Na wysokości 1050 m n.p.m. dotarliśmy do urokliwej Polany Strążyskiej, z wieloma polodowcowymi głazami, wśród których największy zwany jest Sfinksem. Z polany podziwialiśmy imponujący widok na północną ścianę Giewontu. Wreszcie króciutki szlak po kamiennych schodach poprowadził nas do wodospadu o nazwie Siklawica. Po opuszczeniu Doliny Strążyskiej udaliśmy się pod słynną skocznię narciarską – Wielką Krokiew. Na koniec spacer po zakopiańskich Krupówkach. Wieczorem dotarliśmy do Zębu – najwyżej położonej miejscowości w Polsce, gdzie się wychował i obecnie mieszka nasz trzykrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch. Z ośrodka wypoczynkowego „Staszelówka” (miejsce noclegu) można było podziwiać panoramę Tatr. Wieczorem dla chętnych: bilard, piłkarzyki, tenis stołowy, mecz piłki nożnej na Orliku.

Drugi dzień to piesza wyprawa nad Morskie Oko – największe i najpiękniejsze tatrzańskie jezioro. Pogoda dopisywała, choć w drodze powrotnej złapał nas kilkunastominutowy deszcz, ale nikogo to nie zdziwiło – w zmienności pogody także tkwi urok Tatr. Popołudnie spędziliśmy w miejscowości Murzasichle w Izbie Regionalnej „U Gąsienicy”. W tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowiły autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej, rodowity góral – pan Adam Gąsienica – w sposób zabawny i dowcipny opowiadał o kulturze podhalańskiej, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich oraz pierwszych osadnikach.  Pan Adam zaprezentował przyśpiewki góralskie, przygrywając m.in. na skrzypcach, gęślach, kozie i końcówce. Wieczorem – wizyta gaździny i możliwość zakupu oscypków, a na podsumowanie dnia – ognisko.

W trzecim dniu odwiedziliśmy największy Park Rozrywki w Polsce – „Energylandię” w miasteczku Zator. W czasie sześciu godzin każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Spragnieni mocnych wrażeń bawili się w Strefie Ekstremalnej. Ci o spokojniejszej naturze nie nudzili się w „Bajkolandii”, „Strefie Familijnej”, „Planetarium” oraz w „Water Park” – ponieważ dopisała słoneczna pogoda.

Wycieczka była udana. Gimnazjaliści pokazali, że z przyjemnością spędzają ze sobą wolny od zajęć lekcyjnych czas. Wychowawcy docenili także samodyscyplinę i bardzo dobre zachowanie młodzieży.

Serdeczne podziękowania dla pani Katarzyny Cabanek i pani Elżbiety Lenik, które wraz z wychowawcami klas drugich sprawowały opiekę nad młodzieżą.