Warning: Constant ABSPATH already defined, this will be an error in PHP 9 in /home/mojegim/domains/mojegimnazjum.pl/public_html/wp-config.php on line 13

Warning: Constant WP_DEBUG already defined, this will be an error in PHP 9 in /home/mojegim/domains/mojegimnazjum.pl/public_html/wp-config.php on line 15
Astma | Gimnazjum nr 1

Astma

SCENARIUSZ  ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

 

 

 

I.  Zadania dydaktyczne lekcji:

1. główne: Ćwiczenia oddechowe i zabawy ruchowe dla dzieci chorych na astmę.

2. dodatkowe: Doskonalenie prawidłowego oddychania w czasie gier i zabaw.

II. Zadania kształcące:

Nauczenie  sposobów zapobiegania lub/i przerywania napadów duszności

 

III. Zadania wychowawcze:

Pokazanie uczniom , że z astmą można normalnie funkcjonować i aktywnie

                    uczestniczyć na zajęciach wf.

 

                   

 

Cel ćwiczeń:

  • rzeczywista poprawa stanu zdrowia także psychicznego
  • poprawa wydolności fizycznej
  • lepsza sprawność krążeniowo- oddechowa
  • zmniejszenie zapotrzebowania na wentylację płuc
  • przywrócenie prawidłowych mechanizmów oddychania,
    • nauczenie  sposobów zapobiegania lub/i przerywania napadów duszności

 

 

Tok lekcji Nazwa zabawy, gry, ćwiczenia Ilość powtórzeń, czas trwania Rozwiązania organizacyjno-metodyczne
Część I wstępna (czynności organizacyjno-porządkowe)

 

Część II A

 

Zabawa ożywiająca

 

 

ćwiczenia kształtujące

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Część II B

główna

 

 

zabawa na czworakach

 

 

 

ćwiczenia oddechowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zabawy bieżne

 

 

 

 

ćwiczenia oddechowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zabawa skoczna

 

 

 

 

ćwiczenie oddechowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Część III

końcowa

 

ćwiczenia uspokajające

 

czynności końcowe

Zbiórka, sprawdzenie obecności, podanie zadań lekcji

 

 

 

 

 

Powódź

 

 

 

Ćwiczenia kształtujące:

– ramion,

– tułowia w płaszczyźnie

strzałkowej,

– nóg,

– tułowia w płaszczyźnie

czołowej,

– ramion i nóg,

– tułowia w płaszczyźnie

poprzecznej,

– mięśni brzucha,

– tułowia w płaszczyźnie

mieszanej,

– mięśni grzbietu,

– równoważne,

– podskoki

 

 

 

 

 

 

„Kocięta i piłeczki”

 

 

 

 

Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem.

Nogi ugięte, stopy oparte o podłogę.

W palcach dłoni, nad ustami trzymana

piłeczka do tenisa stołowego.

Ruch: wdech nosem, a następnie

wydech ustami z utrzymaniem

piłeczki w wąskim strumieniu

powietrza nad palcami.

Pozycja wyjściowa: siad skrzyżny.

Ręce w pozycji „ skrzydełek ”.

Ruch: maksymalny wdech nosem,

a następnie wydech ustami z jak najdłuższym

wymawianiem głoski „ s ”.

 

„Złodziej ogonków”

„ Berek po liniach”

 

 

Pozycja wyjściowa – leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach. Wdech – uniesienie rąk przodem w górę i jak najdalej do tyłu za głowę. Wydech – przeniesienie rąk górą i ułożenie wzdłuż tułowia.

Pozycja wyjściowa – leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach, dłonie splecione na brzuchu. Kontrolowany oddech przeponą. Na 1 wypchnięcie brzucha do góry – wdech. Na 2, 3, 4 wydech; brzuch powraca do pozycji wyjściowej.

 

 

„Berek na jednej nodze”

 

Pozycja wyjściowa – leżenie przodem naprzeciwko siebie , przedmuchiwanie piłeczki do tenisa stołowego.

Pozycja wyjściowa – stojąca, w lekkim rozkroku, ręce luźno opuszczone wzdłuż tułowia. Wdech – uniesienie barków i przeniesienie ku tyłowi. Wydech – powrót do pozycji wyjściowej, skierowanie barków w przód.

 

 

 

 

 

 

„Drzewko”

 

Zbiórka, omówienie lekcji.

2 minuty

 

 

 

 

 

około 3minut

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Około 10 minut

 

 

 

 

 

 

 

Około 3 minut

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

około  5minut

 

 

 

 

 

 

 

5 minut

 

 

5 minut

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

około 3 minut

 

 

 

 

około 5minut

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

około 4 minut

    xxxxxx

xxxxxx

NN

 

 

 

 

 

 

 

 

Omówienie i pokaz ćwiczeń

rozgrzewających poszczególne partie

mięśniowe i części ciała.

Zwrócenie

uwagi na

dokładne

i poprawne

wykonywanie

ćwiczeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Omówienie i pokaz zabawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

xxxxxxx

xxxxxxx

NN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

getattach,mid,5150,mpid,8,min,1,uid,a66ac4f98af2eaab getattach,mid,5150,mpid,9,min,1,uid,a66ac4f98af2eaab getattach,mid,5150,mpid,10,min,1,uid,a66ac4f98af2eaab getattach,mid,5150,mpid,11,min,1,uid,a66ac4f98af2eaab getattach,mid,5150,mpid,12,min,1,uid,a66ac4f98af2eaab getattach,mid,5150,mpid,13,min,1,uid,a66ac4f98af2eaab